Ako na ECO pálenice?

Naplnenie a montáž ECO  pálenice

- V prvom kroku prichystajte základné diely ECO pálenice :

- Kolol z nehrdzavejúcej ocele

- Medená kopula

- Silikónové tesnenie

- Užívateľská príručka

- Medená parná rúra s dvomi spojmi

- Chladiace zariadenie z nehrzavejúcej ocele


Umiestnite kotol z nehrdzavejúcej ocele na ohrievač a naplňte ju kvasom alebo destilátom.

Dôležité! Kotol naplňte mximálne do a 2/3-n, pri ovocných kvasoch náchylných na penenie  napnňte kotol len do polovičky, alebo použite prostriedky proti peneniu!  Ak sa pena dostene do kopuly, tak poklesne  užitočný  objem kopuly, a tým aj čistiaci efekt kopuly. V horšom prípade sa pena dostane do parnej rúry,zapchá ju,čím môže poškodiť jednotku a v horšém prípade spôsobiť výbuch!

Vložte silikónový tesniaci krúžok do spodnej drážky medenej kopuly, (u  38 – 50 litrových páleniciach do drážky na hornej časti kotla !) následne umiestnite medenú kopulu na kotol. Pripevnite kopulu ku kotlu pomocou dvoch záverov. Chladiaci systém z nehrdzavejúcej ocele umiestnite tak, aby ste pomocou parnej rúry mohli pripojiť ku kopule!

Potom pripevnite parnú rúru najprv na kopulu a následne k chladiacej jednotke pomocou spojov.  Pripravte chladiacu jednotku na výmenu chladiacej vody.



Príprava a používanie chladiaceho zariadenia


Chladiace zariadenie ECO pálenice sa môže používať v  prietokovom režime . Režim prietoku umožňuje nepretržite výmenu chladiacej vody.  Výhodou je, že nemusíme neustále kontrolovať chladenie, a zároveň sa zabezpečí ideálna teplota destilátu. Použitie režimu výmeny vody sa odporúča, ak chladiaci systém nemôže byť pripojený k vodovodu.

Pri príprave režimu prietoku pripojte prívod chladiacej vody k zdroju vodovodnej siete. Pripojte potrubie s príslušnou veľkosťou na výstupe teplej vody, ktorú môžete privádzať do zbernej nádrže . Keď sa začne ohrievať chladiaca voda, opatrne otvorte vodovodný kohútik a nastavte teplotu chladiacej vody tak, aby na výstupnej parnej rúry destilát mal teplotu  20 stupňov. Za týmto účelom je potrebný len veľmi slabý tok vody, dostatočný je ak kohútik kvapká. 


 

Ak sa nedá vyriešiť pripojenie k sieti, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, ktorý chcete použiť v režime výmeny vody, utesnite prívodnú rúru studenej vody. Prívod studenej vody je potom možné vyriešiť jednoduchým spôsobom ,a to vložením hadice na studenú vodu do spodejnej časti chladiča. V tomo režime sa musí pravidelne kontrolovať teplota chladiacej vody, každých 10 až 30 minút v závislosti od výkonu kúriacej jednotky, chladiacu vodu treba postupne vymeniť. V tomto režime musí byť zabezpečené vypustenie prebytočnej horúcej vody.

Jednou nevýhodou tomto režimu výmeny vody je, že teplota kvapkajúceho destilátu sa môže často významne odchyľovať od ideálnych 20 stupňov, čo znamená, že po meraní je potrebná korekcia teploty na presné určenie obsahu alkoholu v destiláte.  


Prvý krok  – varenie kvasu

Umiestnenie  destilačného zariadenia

ECO pálenice sú vhodné pre výrobu domácej/gazdovskej/pálenky, čo znamená, že dvojitou destiláciou suroviny sa dosiahne požadovaná čistota a koncentrácia destilátu.

Počas prvej destilácie je naším cieľom iba zdestilovanie šťavy z kvasu a aby sme ju oddelili od pevných zložiek, resp.aby sme ich do istej miery zhutnili.

Takto získaná tekutina sa volá prvotný destilát. Tento proces nie je komplikovaný, treba dbať iba o dve veci ,na spenenie a pripálenie.

Každý kvas pení, ale závisí od druhu ovocia,nakoľko. Ak sa pena dostane do kopuly, tak poklesne užitočný objem kopuly, a tým aj čistiaci efekt kopuly.V horšom prípade sa pena dostane do parnej rúry,  zapchá ju, čím môže dojsť k poškodeniu zariadenia, prípadne k výbuchu.Najjednoduchšou metódou ochrany je , ak kotol úplne nenaplníme, iba do 2/3 celkového objemu.Taktiež môžeme použiť prostriedky zabraňujúce penenie. 

ECO pálenice majú  tzv. sendvičové dno, ktoré pomáhajú predchádzať aby sa kvas pripálil. Napriek tomu sú potrebné niektoré opatrenia, aby sa zabránilo pripáleniu. 

Najprv sa vždy uistite, že kvas má dostatok vlhkosti. Obsah vlhkosti v kvasi je dostatočný, ak  voda úplne zakryje zvyšky ovocia. Ak je obsah vlhkosti v kvasi neadekvátny, musí sa nahradiť pridaním vody.

Je dôležité vyhnúť sa nadmernému zahrievaniu kotla, aby sa zabránilo pripáleniu. Teplo v kotly je dostatočné, ak destilát na výstupnej rúre netečie ale iba kvapká.

Ďalšou ochranou proti pripáleniu je použitie filtračných mriežok. Filtračné mriežky proti pripáleniu nepatria k základnej výbave ECO pálenice.


Druhá destilácia a oddelenie frakcií destilátu

Výsledok prvého varenia je prvotný destilát, ktorý je základnou surovinou druhého varenia. Prvotný destilát obsahuje iba kvapalné zložky, takže sa nemusíme brániť proti pripáleniu počas druhého varenia.

Prvé varenie sa môže začať pri vysokej teplote. Neskôr, keď sa z kvasu odparí čoraz viac destilátu, vykurovací výkon by sa mal postupne znížiť. Destilácia pokračuje, kým sa podstatná časť obsahu alkoholu neodparí. Prvé varenie pokračujte dovtedy, kým obsah  klesne medzi 5 až 10%. Ďalšie varenie už nie je ekonomické.

Prvotný destilát môže byť stále náchylný na penenie, ale už neobsahujú žiadnu suchú látku, ktorá by mohla spôsobiť náhodné  upchatie. Súčasne  ale pena sa môže dostať do kopuly, čo môže poškodiť čistotu destilátu, preto kotol môže byť naplnený iba do 80% .

Cieľom druhej destilácie je oddeliť látky príjemnej  arómy vhodné na pitie od nepríjemných, či dokonca jedovatých zložiek.Pre oddelenie nám poslúži skutočnosť, že jednotlivé zložky majú rôzné body varu, a preto pri tejto fáze varenia musíme byť obozretnejší,a kúrenie musíme zmierniť ešte pred objavením prvých kvapiek destilátu. Vplyvom tepla sa toto vyparovanie stáva ešte intenzívnejšie, preto skoro všetky zložky budú prítomné v pare, len v rôznom pomere.Našou úlohou je získať tú časť destilátu,ktorá obsahuje pre nás príjemné a žiaduce zložky v čo najideálnejšióm pomere. Destilát sa rozdeľuje do troch častí tkz.detilačných frakcií.
Prvá časť destilátu, ktorá sa objavuje vo vývode chladiča je preddestilát/prvá frakcia/. V preddestiláte sa nachádzajú jedovaté látky, ktoré majú charakteristickú vôňu podobnú riedidlám,lepidlám. Preddestiláty sa musia zozbierať oddelene od destilátu na spotrebu, až kým sa vôna stáva  charakteristickou vôňou pre alkohol a ovocie. Množstvo preddestilátu je zvyčajne 0,5-2% .

Preddestilát obsahuje škodlivé toxické látky, preto ho musíme v každom prípade oddeliť od destilátu a zneškodniť.
Po preddestilácii je destilát očistený, silný, čistý alkohol a ovocná vôňa. Ide o stredný destilát /druhá frakcia/, ktorý obsahuje vysoko čistý etylalkohol a príjemnú chuť a vôňu. Stredný destilát je časť destilátu určeného na konzumáciu, skutočná pálenka, takže je potrebné ju odobrať oddelene od preddestilátu a podestilátu. Jeho množstvo je približne 1/3 destilátu.

Zložky poslednej skupiny tvoria podestilát/tretia frakcia/.Podestilát je destilát po strednom destiláte. Jeho zápach je zvyčajne ťažký, páchnúci a jeho chuť je nepríjemná, takže je tiež potrebné ho oddeliť od stredného destilátu určeného na konzumáciu. Okrem vône stredného destilátu a podestilátu môže byť užitočné aj meranie obsahu alkoholu. V závislosti od kvality kvasu a intenzity vykurovania dokončíme zber stredného destilátu, keď obsah alkoholu v prichádzajúcom destiláte klesne medzi 45 - 55hm%.
Aj keď je podestilát nevhodný na spotrebu, stále obsahuje vysoké množstvo cenného etylalkoholu. Preto sa oplatí kúriť pod kotlom dovtedy ,kým obsah alkoholu poklesne na úroveň 5-10hm%. Môže byť pridaný pri neskoršej destilácii.

Úprava stupňa alkoholu

Obsah alkoholu získaný počas destilácie je veľmi vysoký, čo nie je ideálne na konzumáciu, pretože potláča ovocné arómy a necítiť pravú chuť pálenky. Preto je dobré zriediť náš destilát na 40-45% hmotnosti po dozretí . Použite deionizovanú vodu, destilovanú vodu alebo zmäkčenú vodu z vodovodu (tvrdá voda nie je vhodná). Uistite sa, že voda na riedenie a pálenka majú rovnakú teplotu. Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je že pálenku a vodu necháme na jednom mieste na jednu noc. Je dôležité vždy nalievať vodu do pálenky a nie naopak.



Čistenie

Pred začatím pálenia vykonajte prečistenie pálenice. Naplňte kotol 2/3 octovou vodou alebo vo vode rozpustnou kyselinou citrónovou. Zostavte jednotku. Začnite variť a ak sa vačšina kvapaliny odparí, zastavte kúrenie, vylejte zvyšnú vodu a dôkladne umyte horúci hrniec zvnútra aj  zvonka teplou vodou z citrónovej šťavy a utrite ju čistou handričkou. Používajte ochranné prostriedky, aby ste predišli popáleninám. Nepoužívajte brúsne papiere alebo trecie špongie ani kovové nástroje.

Bezpečnostné opatrenia

Destilácia nie je detská hračka, ale veda, ktorá sa môže ľahko stať nebezpečnou, ak neviete, čo robíte, alebo nevenujete dostatočnú pozornosť bezpečnosti. 
Pred vykonaním destilácie si pozorne prečítajte tieto bezpečnostné upozornenia!

Poskytnite dostatok priestoru na prácu! Vyberte , čistú a dobre vetranú miestnosť
Ak používate kyselinu na prípravu kvasu, dodržujte pravidlá pre manipuláciu s kyselinami, používajte ochranné prostriedky. Ak je to možné, použitie kyseliny vykonajte odborníkom.
Počas varenia kvasu sa vyrábajú horľavé látky (napr. Etylalkohol), preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, aby sa zabránilo nebezpečenstvu požiaru. Získajte hasiaci prístroj na dosah ruky! Pri zbere a skladovaní         destilátu dbajte na bezpečnosť a znížte riziko rozliatia na minimum. Počas varenia nefajčite.
Pred začiatkom varenia vždy dbajte na to, aby v parných rúrach nebola žiadna upchanina. Upchaniny môžu spôsobiť nárast tlaku, čo môže viesť k explózii.
Pred varením vykonajte čistiaci varenie (v kotlíku varte vodu). Po varení umyte sporák.
Prečítajte si priloženú príručku, návod na použitie, a dodržujte pokyny uvedené v tejto príručke.
Prečítajte si priloženú príručku, použitie spotrebného materiálu a náradia.
Nepreťažujte kotol, nechajte dosť priestoru na paru. Kotol by mal byť spravidla naplnený do 3/4.
Vždy sledujte teplotu. Použite ovládateľný ohrievač. Na začiatku varenia používajte ohrievač pri vysokom výkone a znížte výkon, keď je kvas blízko bodu varu. Pokúste sa udržiavať pomalé varenie.
Pri používaní elektrického vykurovania dodržujte predpisy o elektrických zariadeniach. Ak je to možné, použite istič na ochranu proti dotyku.
Dbajte na to, aby sa voda v chladiči neprehriala a vyhýbajte sa výparom z chladiča.
Vlhkosť kvasu nastavte tak, aby zostalo dostatočné množstvo tekutiny počas varenia.

Počas destilácie nepite alkohol. Čerstvo destilovaná pálenka je niekedy veľmi silná, takže ak ju chcete ochutnať, len v riedenej forme. Destilácia je nebezpečná technológia, ktorá sa môže vykonávať iba v triezvom stave!

Príslušenstvo

Pálenice ECO sa používaju aj samostatne na pálenie domácej pálenky, ale nákupom ďalšieho príslušenstva môžete destiláciu urýchliť . Najviac odporúčané príslušenstvo:

-       Destilačná čistiacia jednotka sa môže použiť na presnejšie rozlíšenie frakcií na výrobu vyššej kvality destilátov.



- Teplomer, ktorý je možné inštalovať do všetkých páleníc. Meranie teploty je 0-110 ° C s maximálnou chybou 1 ° C. Presné meranie umožňuje ľahko oddeliť jednotlivé frakcie, čo pomáha produkovať vysoko kvalitné pálenky.     Inštalácia teplomera vyžaduje spájkovanie.



- Filtračná mriežka : Filtračná mriežka  na spodnej časti misky poskytuje ďalšiu ochranu proti pripáleniu. Použitý kvas sa môže rýchlo odparovať pri vyššom tepelnom výkone.


- Alkohomer: na meranie obsahu alkoholu v destiláte, je nevyhnutné upraviť destilát na konzumný alkohol .



- Epruvetta: umiestnený na výstupe chladiča,  umožňuje priebežné meranie obsahu alkoholu, uľahčuje oddelenia frakcií destilátu.



- PH meter: Pri príprave kvasu je veľmi dôležité nastaviť správnu hodnotu PH, pre ktorú je potrebný pH meter.


- Základná sada na varenie pálenky. Obsahuje všetky zložky a nástroje potrebné na výrobu kvalitnéj pálenky



NAZDRAVIE!